Rohetehnoloogia ideepäeval sündisid uued kliimamuutusi vähendavad startupid

30. aprillil toimus Startup Estonia, Teaduspark Tehnopoli ja Garage48 SA koostööna üritus Greentech Idea Day. Päeva eesmärk oli populariseerida kliimamuutusi vähendavat rohetehnoloogiaga seotud ettevõtlust ning aidata muuta sellised ideed äriliselt kasulikuks. Kui tavaliselt keskenduvad Garage48 arenduspäevad tehnoloogiale, siis seekord mängiti ideede potentsiaaliga. Osalenud meeskonnad mõtlesid, kuidas muuta protsesse, lahendusi ja süsteeme tõhusamaks ja keskkonnasõbralikumaks selliselt, et need ka äriliselt kasulikud oleksid.

Ideepäeval esitleti 10 ideed, kellest moodustusid 8 võistkonda. Mentorite Kaija Valdmaa (Tehnopol), Enn Laansoo Jr (Pakri Teadus- ja Tööstuspark) ja Johanna-Maria Siilak (Keskkonnaministeerium) abiga püüti igale ideele leida väärtuspakkumine ning potentsiaalne kasutusvaldkond. Ideepäeva viis läbi Euroopas tunnustatud rohetehnoloogia valdkonna mentor, Ron Bloemers, kelle osalemist üritusel toetas Keskkonnaministeerium.

Üritusel jäid silma mitmed meeskonnad oma võimekusega pakkuda kiirelt ideele ka reaalne rakendus, mis võiks tuua esimesed kliendid. Mentoritest koosnev žürii valis välja 5 meeskonda, kes saavad võimaluse oma ideed Tehnopoli ning Startup Estonia abil edasi arendada.

Pääsmed Latitude59 konverentsile, mentorluse Tehnopoli poolt ning sissepääsu Euroopa suurimasse roheideede ettevõtlusprogrammi ClimateLaunchpad, võitis meeskond Gleather, kes arendab želatiinpõhiseid biolagunevaid materjale, mille üheks võimalikuks rakenduseks oleks näiteks alternatiiv nahale kui tekstiilmaterjalile. Teise auhinna sai meeskond Second Sun, kes loob lahendust, mis tooks fiiber optiliste kaablite abil päevavalgust ruumidesse. Taoline tehnoloogia aitaks lähitulevikus ehitatavad nullenergia majad veelgi säästlikumaks muuta. Lisaks said energeetika ideed Contactless Switch ja Waste Water Recovery Systemvõimaluse ennast täiendada Tehnopoli mentorite abiga.

Startup Estonia cleantech valdkonna projektijuhi Marit Salli sõnul oli ideepäev just see koht, kus rohevaldkonnast huvitatud inimesed said omale tiimikaaslasi leida ning testida koos mentoritega oma idee ärilist potentsiaali. Ideepäev oli ka ettevalmistav etapp neile, kes soovisid kandideerida Euroopa suurimasse cleantech valdkonna ettevõtlusprogrammi, ClimateLaunchpad. Need, kel seekord ei õnnestunud võita pääset ClimateLaunchpadi, kuid kes soovivad oma roheideed edasi arendada, on oodatud kandideerima kuni 3. juunini programmi kodulehel (www.climatelaunchpad.org).

Keskkonnaministeeriumi poolt ürituse toetuseks ette nähtud summa pärineb Euroopa Liidu 2013–2020 aasta lennunduse Eesti kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikute müügist. Müügist saadud tulu kasutatakse kliimapoliitiliste eesmärkide saavutamise toetamiseks. Keskkonnaministeerium toetab sellel aastal ka ClimateLaunchpadi programmi 10 000 euroga.

Ürituse korraldaja SA Tallinna Teaduspark Tehnopol on teadus- ja ärilinnak, mis pakub kasvu- ja tegutsemiskeskkonda ning äriarendusteenuseid tehnoloogiaettevõtetele. Tehnopol toetab uute perspektiivsete tehnoloogiate kasutuselevõttu ja kiirendab tehnoloogiapõhiste ettevõtete arengut läbi Prototroni ja Startup Inkubaatori programmi ning IKT, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia valdkonna äriteenuste. Tehnopol asutati aastal 2003 Eesti Vabariigi, Tallinna Linna ja Tallinna Tehnikaülikooli poolt.